سمعک یک دستگاه تقویت کننده ی صوت میباشد, که با استفاده از برترین تکنولوژی های روز دنیا سعی در تقویت صدا و افزایش ظرفیت شندیداری دراد. استفاد هاز سمعک به دلیل عدم نیاز به عمل جراحی نسبت به کاشت حلزون برتری دارد و از نظر هزینه و قیمت نیز بسیار مقبول تر می باشد.

کاشت ایمپلنت در موارد لزوم به عنوان یک سیستم شنیداری خارجی برای تقویت سطح شنیداری کاربران بسیار کمک کننده است.
معملولا برای انواع بسیاری از افت شنوایی استفاد هاز سمعک مفید و کاربردی خواهد بود ولی در مواردی مانند افت شنوایی شدید- عمیق دوطرفه استفاده از تکنولوژی کاشت حلزون بسیار کاربردی و سودمند خواهد بود.
بطور معمول در نوزادانیکه هیچ گونه تجربه ی شنیداری از صوت را ندارند, پس از اینکه کاندید استفاده از کاشت می شوند باید به مدت ۶ ماه از سمعک استفاده نمایند. در صورتی که استفاده از سمعک بتواند نیاز شنیداری کودک را برطرف نمایید عمل کاشت حلزون انجام نخواهد شد.
از آنجایی که داشتن توانایی گفتار و برقراری ارتباط نیازمند شنیدن بدون نقص سیگنال های گفتاری است استفاده از سمعک و کاشت حلزون یک نیاز انکار ناپذیر است.
بیاد داشته باشید بعد از اینکه مشخص شد افت شنوایی در نوزادان در محدوده ی شدید تا عمیق است تشکیل پرونده ی کاشت امری الزامی است.

انتخاب نوع سمعک:
معمولا اکثر افرادی که نیاز به تقویت کننده هایی از قبیل سمعک پیدا می کنند نسبت به جنبه ی زیبایی آن خساس اند, و ما نیز با توجه به پیشرفت های شگرفی که در عرصه ساخت سمعک های جدید رخ داده است به این جنبه توجه ی ویژه ای داریم, اما مطلبی که در اینجا قابل ذکر است زیبایی تنها یکی از جنبه های مهم تجویزی سمعک می باشد.
فاکتورهای مهم دیگری که در تجویز سمعک اهمییت دارند عبارت اند از:
· نوع افت شنوایی
· میزان افت شنوایی
· سن کاربر
· توانایی مدیریت سمعک
· وضعیت جسمانی کاربر
در نظر گرفتن موارد ذکر شده اهمییت بسیاری در دست یابی به یک تنظیم دقیق و علمی برای دست یابی به حداکثر توانایی شنیداری دارد.

910