در قدم اول آرام باشید چرا که شما تنها نیستید. حدود ۳۸ میلیون نفر تنها در ایالات متحده دچار کم شنوایی هستند. برای بسیاری از کم شنوایان انتخاب سمعک بهترین راهکار است و سبب بهبود کیفیت زندگی می شود. امروزه سمعک ها در شکل های ظاهری متنوع با تکنولوژی های مختلف و قیمت های مناسب با بودجه ی شما در دسترس است. پس نگران نباشید.

در این قسمت می خواهیم کمی بر دانش شما نسبت به انتخاب سمعک بیفزاییم. برای درک عمیق تر مطالب مقالات و صفحات مرتبط را مطالعه نمایید.

انواع سمعک
سمعک مناسب، زندگی شما را متحول می کند

انواع سمعک

سمعک های دیجیتال حداقل از میکروفن، پردازنده و بلندگو ساخته شده اند. این سه جز اصلی می توانند در شکل های ظاهری بسیار متنوعی وجود داشته باشند که در مرحله خرید سمعک شنوایی شناس کاملا شما را راهنمایی خواهد کرد. 

برندهای مختلف سمعک

تولیدکنندگان زیادی در حیطه ی سمعک وجود دارند. تمامی این کارخانه ها از دانش روز برای بهبود زندگی افراد کم شنوا استفاده می کنند و نمی توان گفت کدام یک از همه بهتر است. 

بهترین سمعک آن است که برای شما بهترین کارایی را داشته باشد!

بنابراین نگران نباشید. چرا که متخصص شنوایی شما با تمامی این برندها آشنایی دارد. توصیه ی ما این است که انتخاب برند سمعک خود را بر عهده ی شنوایی شناس خود بگذارید.

تکنولوژی های مختلف سمعک

یکی از مهمترین عوامل تعیین قیمت سمعک تکنولوژی آن است. تولیدکنندگان سمعک هر ساله پلتفورم های جدیدی را معرفی میکنند که در نهایت سبب وضوح بهتر صداها می شود. این که تکنولوژی سمعک شما کدام باشد بستگی به میزان افت شما، سبک زندگی و خواسته های شما دارد. در شکل زیر سعی شده است تا با استفاده از تصاویر قابل فهم کمی شما را با مقصود خود آشنا کنیم.

انواع رده سمعک
سطوح مختلف تکنولوژی سمعک

در شکل فوق پنج رده ی مختلف سمعک نشان داده شده است. سبک زندگی خود را میدانید. بنابراین با کمک شنوایی شناس یکی از سطوح را انتخاب کنید. مثلا اگر دانشجوی هنر هستید و زندگی پر هیجانی دارید و میخواهید از تمامی اصوات آگاه باشید می بایست سطوح بالاتر سمعک را انتخاب کنید. اما اگر تنها شنیدن صدای تلویزیون برای شما اهمیت دارد تکنولوژی اولیه نیز برای شما کافی است.

 

نهایتا برای انتخاب سمعک باید تمام این عوامل در نظر گرفته شود:

میزان افت شنوایی

بودجه ی شما

گارانتی و خدمات 

سبک زندگی و انتظارات شما

توانایی های جسمانی شما (مثلا یک فرد کم بینا یا با توانایی جسمی ضعیف برای استفاده از سمعک بسیار کوچک بدون کمک دیگران به مشکل بر میخورد)

 

399