hearing loss

برای بسیاری افراد کم شنوایی به طور طبیعی و در طی پروسه سالمندی رخ می دهد. کاهش شنوایی همچنین می تواند ناشی از علل ژنتیکی, پزشکی, عفونت های گوشی, بیماری, حوادث یا مواجهه طولانی مدت با نویز باشد.

پدیده ای شایع:

کم شنوایی یکی از شایع ترین اختلالات در تمامی دنیا به شمار می آید که البته در بسیاری موارد به آن توجه لازم معطوف نگردیده است و این امر بسیار تاسف آور است زیرا کم شنوایی و عوارض روحی – روانی آن تا حد قابل توجهی درمان پذیر می باشد.

شنیدن بدون درک:

کم شنوایی به معنای آن نیست که افراد مبتلا فقط بلندی صداها را کمتر می شنوند, بلکه برخی صداها مانند ش, س, ف به سختی شنیده می شوند. به همین علت افرادیکه از کم شنوایی رنج می برند اغلب ابزار می کنند که صحبتهای دیگران را می شوند اما متوجه مفهوم صحبتها نمی شوند.

مشکل فراتر از شنوایی…

با وجود آنکه کم شنوایی غالبا مشکل جسمی ایجاد نمی کند اما عوارض اجتماعی و روانی آن بسیار محرز می باشند. این عوارض شامل محرومیت از ارتباط برقرار کردن با دیگران, انزوای اجتماعی, مشکلات حرفه ای, افسردگی, انزوا و از دست دادن عزت نفس می باشند. کاهش شنوایی در کودکان چنانچه درمان نشود در تکامل زبان و گفتار و کسب مهارت های گفتاری اختلال ایجاد می کند.

نشانه های کم شنوایی:

چنانچه شک دارید که مبتلا به کاهش شنوایی هستید, به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا مکررا از دیگران درخواست می کنید تا صحبتهایشان را تکرار کنند؟
  • آیا صدار رادیو و تلوزیون را نسبت به دیگران با صدای بلندتری گوش می کنید؟
  • آیا در محیطهای پر سر و صدا برای فهم مکالمات دیگران دچار مشکل می شوید؟
  • آیا هنگامیکه دیگران با شما صحبت می کنند فکر می کنید آنها در حال زمزمه کردن هستند؟
  • آیا در مکالمات گروهی دچار مشکل می شوید؟
  • آیا در جهت یابی صداها دچار مشکل هستید؟

چنانچه حتی به یکی از سوالات بالا پاسخ مثبت داده اید ممکن است دچار کاهش شنوایی باشید و بهتر است برای تعیین وضعیت شنوایی خود نزد یک شنوایی شناس بروید تا اقدامات لازم برایتان انجام گیرد.

شما تنها نیستید:

چنانچه مبتلا به کم شنوایی باشید احتمالا احساس می کنید تنها هستید و از زندگی لذت کافی را نمی برید. اطرافیان شما هم احتمالا از وضعیت شما رنج می برند. بهتر است بدانید که شما تنها نیستید. تقریبا یک نفر از هر ده نفر مبتلا به درجاتی از کم شنوایی هستند و خوشبختانه ۹۰درصد این افراد تنها با داشتن سمعک می توانند مشکلات خود را کاملا بر طرف نمایند.

1382